Folkhögskola och kommun i givande samarbete kring UVAS

Två ungdomar syns bakifrån när de springer uppför en trappa i en skola.

Hur kan samhället hjälpa unga som varken arbetar eller studerar och riskerar att hamna i utanförskap? I Västerås har kommunen och folkhögskolan inlett ett samarbete för att förhindra att ungdomar hamnar utanför samhällets olika stödinsatser.

Folkhögskola
Senast uppdaterad:

Folkhögskola har visat sig vara en framgångsrik väg för många unga som varken arbetar eller studerar, en grupp som brukar förkortas UVAS. Folkhögskolan är en egen utbildningsform där undervisningen präglas av inkluderande och demokratiska arbetsformer och där hänsyn tas till den enskilda deltagarens behov, intressen och utmaningar.

– Inom folkhögskolan finns lång erfarenhet av arbete med individer ur UVAS-gruppen. I samhällets arbete mot utanförskap och för inkludering är därför folkhögskolan viktig, både som utbildningsform och som samverkanspart, säger Karin Gustavsson, handläggare på Folkbildningsrådet med särskilt ansvar för utbildningsformen folkhögskola. 

Lokal samverkan i Västerås

Att gruppen unga som varken arbetar eller studerar växer är något man märkt av i Västerås. Men genom ett samarbete mellan kommunen och Västerås folkhögskola har man kommit en bit på vägen i att vända utvecklingen. 

– Allt fler unga med studiehinder har behov av det vi kan erbjuda på folkhögskolas allmänna kurs. I samverkan med de som arbetar med målgruppen inom kommunen får vi bättre förutsättningar att hjälpa ungdomarna och vi kan undvika att de faller mellan stolarna, säger Lars Forsmark som är rektor på Västerås folkhögskola. 

Webbinarier för kunskapsspridning och nätverkande 

Lars Forsmark och Jenny Asp, enhetschef för barn- och utbildningsförvaltningen i Västerås, medverkar båda två i Folkbildningsrådets och Skolverkets gemensamma webbinarium om samverkan kring KAA och UVAS den 9 juni. Där berättar de utifrån sina respektive perspektiv hur deras verksamheter arbetar med UVAS-målgruppen.

Det här är det första i en serie om tre webbinarier där fokus ligger på just samverkan kring kommunernas aktivitetsansvar, KAA, och UVAS.

Foto: Johny Kristensen

KAA och UVAS

Kommunernas aktivitetsansvar, KAA, innebär att är kommuner är skyldiga att hålla sig informerade om och erbjuda individuella åtgärder till ungdomar under 20 år som inte studerar i gymnasieskolan eller genomför annan motsvarande utbildning, exempelvis på folkhögskola.

UVAS står för unga som varken arbetar eller studerar och omfattar personer i åldrarna 16–29. Det här är en växande grupp som idag uppgår till omkring 130 000 personer, enligt Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor.