Drama ger deltagarna i FolkisUng mod att ta nästa steg

Västerbergs folkhögskola använder drama för att förbereda deltagarna i FolkisUng för övergången till studier eller arbete. Jack Dahlby Green, delprojektledare och dramapedagog, har själv varit deltagare på skolan och håller nu dramapedagogiska pass. Med lekfulla övningar tränar deltagarna på att prata, lyssna och ta plats.

ESF-projekt FolkisUng Berättelse
Senast uppdaterad:

Ett föremål kan bli ett skydd

Att prata fritt inför en grupp kan vara svårt för många. Det är utgångspunkten för en av Jacks återkommande övningar: in- och utcheckning. Deltagarna får välja ett föremål från ett bord, som en sten, en ficklampa eller såpbubblor, och berätta vad föremålet säger om hur de mår eller hur de upplevt dagen. Jack förklarar:

– Föremålet ger fler ingångar till att svara på frågan, och det kan fungera som ett slags skydd. Uppmärksamheten hamnar på föremålet i stället för på en själv. Det är samtidigt en träning i symboltänkande och reflektion.

Övningen fungerar på flera nivåer. I en blyg grupp räcker det att någon säger att stenen är grå. Kanske fnissar gruppen lite åt hur ovant det känns. En van grupp kan gå djupare i sina reflektioner.

– Någon kan till exempel säga: ”Jag tog stenen för att det kändes tungt och grått i dag, men nu ser jag att den glittrar lite i ljuset. Då tänker jag att det ändå känns fint att jag tog mig hit”, berättar Jack. 

Frivillighet bygger trygghet

Dramapedagogik bygger alltid på frivillighet och utgår från gruppen. Det gör arbetssättet lätt att anpassa efter deltagarna.

– Det ska alltid gå att avstå eller kliva ur om det känns obehagligt. Om man lyckas få deltagarna att vara lite fåniga med varandra bryter det ofta isen, säger Jack.

Med tiden ser han ofta att deltagarna tar mer plats och vågar saker i dramarummet som de ännu inte vågar utanför. Som teaterlärare har han flera gånger sett föräldrar och lärare bli förvånade när en blyg person plötsligt kliver fram på scenen. 

– Mitt mål är att deltagarna ska få känna samma sak som jag kände: du är viktig, du är sedd och du får vara precis som du är.

Drama kan göra det lättare att möta övergångar

Dramapedagogik kan också användas för att förbereda deltagarna inför nya eller knepiga situationer, som en anställningsintervju eller en ny utbildning. Rollspel är en metod, men det finns fler.

– Ett sätt skulle kunna vara att hitta metaforer för övergången, säger Jack. Till exempel: att börja studera känns som att dyka ner i ett djupt vatten. Sedan sätter man ord på varför det känns så. Ett annat sätt är att gå i roll som sig själv, men som någon som redan har gått igenom förändringen. Vad vill jag säga till mig själv innan förändringen?

Jack ser stora likheter mellan folkhögskolepedagogik och dramapedagogik och tror att fler verksamheter kan använda arbetssättet.

– Jag tänker att ett bra tips är att inte glömma hur viktig gruppen är och att våga koppla på det lekfulla och kreativa. Jag vill dock skicka med att det är viktigt att ha ett tydligt syfte med övningarna och att börja försiktigt.