Personal

Här hittar du kontaktinformation till alla som jobbar på Folkbildningsrådet.

Ledning

Porträttfoto av Anna-Karin Lindblom. Anna-Karin har uppsatt hår och en färgglad blus.

Anna-Karin Lindblom

Generalsekreterare

Telefon: 08-412 48 05

E-post: anna-karin.lindblom@folkbildningsradet.se

Enheten för statsbidrag folkhögskola

Enheten formulerar villkor och fördelar statsbidrag till folkhögskolor samt följer upp, kontrollerar och granskar bidragsanvändningen.

Porträttbild Jan Jonsson. Jan har kort, ljust hår. Han bär en mörkgrön skjorta.

Jan Jonsson

Enhetschef

Telefon: 08-412 48 04

E-post: jan.jonsson@folkbildningsradet.se

Anna Steen

Vikarierande handläggare arbetsmarknadsuppdrag

Telefon: 08-412 48 36

E-post: anna.steen@folkbildningsradet.se

Porträttbild Gabriel Kasto. Gabriel ser glad ut, han har ljusblå skjorta och kavaj på sig.

Gabriel Kasto

Verksamhetsuppföljning statistik folkhögskola

Telefon: 08-412 48 18

E-post: gabriel.kasto@folkbildningsradet.se

Porträttbild Ingela Johansson. Ingela har en mörkblå stickad tröja på sig.

Ingela Johansson

Uppföljning folkhögskola

Telefon: 08-412 48 43

E-post: ingela.johansson@folkbildningsradet.se

Joel Sverker

Utredare avvikelser

Telefon: 08-412 48 40

E-post: joel.sverker@folkbildningsradet.se

Porträttbild Johanna Winbladh. Johanna har mellanlångt, rakt blont hår. Hon bär en vit skjorta och ett guldhalsband.

Johanna Winbladh

Utredare uppföljning folkhögskola

Telefon: 08-412 48 16

E-post: johanna.winbladh@folkbildningsradet.se

Porträttbild Karin Gustavsson. Karin har fyrkantiga glasögon och tittar rakt in i kameran. Hon bär en mönstrad blus i blått och vitt.

Karin Gustavsson

Handläggare folkhögskola behörighetsfrågor och SeQF

Telefon: 08-412 48 41

E-post: karin.gustavsson@folkbildningsradet.se

Madlene Roth

Handläggare folkhögskola

Telefon: 08-412 48 53

E-post: madlene.roth@folkbildningsradet.se

Porträttbild av Mats Bernerstedt. Mats har kritsstrecksrandig tröja över en rutig skjorta.

Mats Bernerstedt

Projektledare

Telefon: 0705-55 93 57

E-post: mats.bernerstedt@folkbildningsradet.se

Enheten för statsbidrag studieförbund

Enheten formulerar villkor och fördelar statsbidrag till studieförbund samt följer upp, kontrollerar och granskar bidragsanvändningen.

Porträttbild Morgan Öberg. Morgan har kort hår i sidbena. han bär en blå jeansskjorta.

Morgan Öberg

Enhetschef

Telefon: 08-412 48 11

E-post: morgan.oberg@folkbildningsradet.se

Porträttbild av Amanda Stjärnqvist. Amanda har axellångt hår och en grön kavaj.

Amanda Stjärnqvist

Handläggare studieförbund

Telefon: 08-412 48 49

E-post: amanda.stjarnqvist@folkbildningsradet.se

Porträttbild Annika Stigmark. Annika har kortklippt hår och runda glasögon.

Annika Stigmark

Handläggare uppföljning studieförbund

Telefon: 08-412 48 09

E-post: annika.stigmark@folkbildningsradet.se

Porträttbild Carolina Thulin. Carolina står vinklad mot kameran och ser glad ut. hon har en grå, mönstrad top på sig.

Carolina Thulin

Verksamhetsuppföljning statistik studieförbund

Telefon: 08-412 48 17

E-post: carolina.thulin@folkbildningsradet.se

Porträttbild av Lina Brustad. Lina ler och har en mörkblå tröja.

Lina Brustad

Handläggare innovation

Telefon: 08-412 48 34

E-post: lina.brustad@folkbildningsradet.se

Martin Gemzell

Handläggare särskilda insatser

Telefon: 08-412 48 35

E-post: martin.gemzell@folkbildningsradet.se

Porträttbild Mikaela Smedberg. Mikaela har långt och brunt hår uppsatt, hon bär en vit skjorta.

Mikaela Smedberg

Ekonomiadministratör

Telefon: 08-412 48 38

E-post: mikaela.smedberg@folkbildningsradet.se

Nela Bengtsson

Utredare avvikelser

Telefon: 08-412 48 14

E-post: nela.bengtsson@folkbildningsradet.se

Porträttbild Åsa Svensson. Åsa står vriden lite från kameran, hon har en grå stickad tröja på sig, långt mörkt hår och svarta glasögon.

Åsa Svensson

Administrativ samordnare

Telefon: 08-412 48 19

E-post: asa.svensson@folkbildningsradet.se

Enheten för kommunikation och omvärld

Enheten ansvarar för kommunikation och kunskapsspridning, omvärldsbevakning samt kontakt med riksdag och myndigheter. Enheten ansvarar också för projektledning av Folkbildningsrådets ESF-projekt.

Porträttbild Rebecka Svensén. Rebecka har en svart kavaj med en folkbildnignsrådet-pin på sig.

Rebecka Svensén

Enhetschef och kommunikationsansvarig

Telefon: 0705-88 61 99

E-post: rebecka.svensen@folkbildningsradet.se

Porträttbild Anna-Carin Bylund. Anna-Carin har kort blont hår, svarta glasögon och en svart tröja.

Anna-Carin Bylund

Senior rådgivare

Telefon: 08-412 48 06

E-post: anna-carin.bylund@folkbildningsradet.se

Porträttbild Beatrice Gustafsson. Beatrice har en vit, glansig blus på sig.

Beatrice Gustafsson

Projektledare

Telefon: 08-412 48 28

E-post: beatrice.gustafsson@folkbildningsradet.se

Eva Åström

Utvärderingsansvarig

Telefon: 08-412 48 37

E-post: eva.astrom@folkbildningsradet.se

Porträttbild av Karin Lindahl. Karin har kort blont hår och mörkblå polotröja.

Karin Lindahl

Kommunikatör

Telefon: 08-412 48 52

E-post: karin.lindahl@folkbildningsradet.se

Porträttbild Lena Östlund. Lena har glasögon och ser glad ut.

Lena Östlund

Projektledare

Telefon: 08-412 48 32

E-post: lena.ostlund@folkbildningsradet.se

Porträttbild Maria Sundbom Ressaissi. Maria ler stort på bilden och har en vinröd blus på sig.

Maria Sundbom Ressaissi

Projektledare och redaktör

Telefon: 08-412 48 12

E-post: maria.sundbom.ressaissi@folkbildningsradet.se

Porträttbild av Rebecka Svenberg. Rebecka har mörkt hår, kavaj och randig t-shirt.

Rebecka Svenberg

Kommunikatör

Telefon: 08-412 48 55

E-post: rebecka.svenberg@folkbildningsradet.se

Porträttbild Thor Rutgersson. Thor har en grå stickad tröja på sig.

Thor Rutgersson

Presskommunikatör och internationell samordnare

Telefon: 08-412 48 26

E-post: thor.rutgersson@folkbildningsradet.se

Rättsenheten

Rättsenheten ansvarar för granskningar och studeranderättsliga ärenden, ger juridiskt stöd i utformning och tolkning av bidragsvillkor och formulerar Folkbildningsrådets ställningstaganden om bidragsvillkor.

Porträttbild Amanda Zabielski. Amanda har en mörk grå tröja på sig.

Amanda Zabielski

Tillförordnad chefsjurist

Telefon: 08-412 48 48

E-post: amanda.zabielski@folkbildningsradet.se

Porträttfoto av Tom Thorssell. Tom har ljust kortklippt hår och en mörkblå pikétröja.

Tom Thorssell

Jurist

Telefon: 08-412 48 42

E-post: tom.thorssell@folkbildningsradet.se

Enheten för verksamhetsstöd

Enheten ansvarar för verksamhetssamordning, processer, HR, ekonomi och IT samt administration kring styrelse, representantskap och medlemssamråd. Enheten genomför också internkontroller.

Porträttbild Linda Rosén. Linda har en grå blus på sig och ser glad ut.

Linda Rosén

Enhetschef

Telefon: 08-412 48 01

E-post: linda.rosen@folkbildningsradet.se

Porträttbild Elvir Gigovic. Elvir har en blå tröja på sig med en ljus skjorta under.

Elvir Gigovic

Tillförordnad biträdande enhetschef

Telefon: 08-412 48 39

E-post: elvir.gigovic@folkbildningsradet.se

Andreas Bergendal

IT-samordnare

Telefon: 08-412 48 15

E-post: andreas.bergendal@folkbildningsradet.se

Porträttbild Annika Blom. Annika har en lila tröja med rosa blommor på.

Annika Blom

Kansliservice och administration särskilda uppdrag

Telefon: 08-412 48 27

E-post: annika.blom@folkbildningsradet.se

Porträttbild Catarina Oddmark. Catharina har en mörk blå jacka på sig och bruna, runda glasögon.

Catarina Oddmark

Registrator

Telefon: 08-412 48 23

E-post: catarina.oddmark@folkbildningsradet.se

Porträttbild Celina Eleftherakis. Celina har ljust halvlångt hår, glasögon och en piercing i näsan. Hon ler stort och tittar rakt in i kameran.

Celina Eleftherakis

Administratör

Telefon: 08-412 48 47

E-post: celina.eleftherakis@folkbildningsradet.se

Porträttbild Josefina Linde. Josefina har runda glasögon och bär en mörk tröja med svampar, blad och andra skogsrelaterade saker på.

Josefina Linde

Dokumentcontroller

Telefon: 08-412 48 13

E-post: josefina.linde@folkbildningsradet.se

Porträttbild Lena Eriksson. Lena har en vit blus på sig och tittar rakt in i kameran med allvarlig blick.

Lena Eriksson

Ekonomiadministratör

Telefon: 08-412 48 25

E-post: lena.eriksson@folkbildningsradet.se

Porträttbild Lena Pintér. Lena har lockigt hår och tittar rakt in i kameran. Hon bär en ljusblå kofta.

Lena Pintér

Ekonomiadministratör

Telefon: 08-412 48 33

E-post: lena.pinter@folkbildningsradet.se

Porträttbild Lisa Minnhagen. Lisa har kort brunt hår och tittar rakt in i kameran.

Lisa Minnhagen

Verksamhetssamordnare

Telefon: 08-412 48 02

E-post: lisa.minnhagen@folkbildningsradet.se

Porträttbild Lotta Ragelius. Lotta har glasögon, blont hår och är klädd i svart.

Lotta Ragelius

Personal- och lokalansvarig

Telefon: 08-412 48 08

E-post: lotta.ragelius@folkbildningsradet.se

Porträttbild Robin Forsberg. Robin har en randig tröja i grått och svart på sig.

Robin Forsberg

Kansliservice och IT-stöd

Telefon: 08-412 48 21

E-post: robin.forsberg@folkbildningsradet.se

Porträttbild Veronica Kennett. Veronica har långt brunt hår, vit skjorta och ser glad ut.

Veronica Kennett

Ekonomiansvarig

Telefon: 08-412 48 24

E-post: veronica.kennett@folkbildningsradet.se

Tjänstlediga

Porträttbild Elin Sundling. Elin har en svart tröja på sig och ler.

Elin Sundling

Kommunikatör

Porträttbild Kajsa Borgström. Kajsa har långt blont lockigt hår, hon tittar rakt in i kameran och ser glad ut.

Kajsa Borgström

Handläggare arbetsmarknadsuppdrag (tjänstledig)

Linda Stridsberg

Enhetschef och chefsjurist (tjänstledig)

Porträttbild Magnus Wetterberg. Magnus har håret uppsatt i en tofs, skägg och ler stort. han har en mönstrad skjorta under en mörkgrå kavaj.

Magnus Wetterberg

Tjänstledig